Patron

ŚWIĘTY KAZIMIERZ KRÓLEWICZ
1458-1484

„Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu” (Jan Długosz)

Świętego Kazimierza od najmłodszych lat cechowała niezwykła mądrość, pobożność, uczciwość, współczucie, wrażliwość na ludzką biedę.

Święty Kazimierz przypomina nam, że ludzi możemy zjednać jedynie dobrocią, miłością, okazywaniem im szacunku, a także prawością swego życia.

4 marca 2006 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Świętego Kazimierza Królewicza i przekazania sztandaru społeczności uczniowskiej.
Szkoła kultywuje pamięć patrona poprzez popularyzowanie Jego życia i czynów, jak również kształtuje postawy wśród młodego pokolenia
w oparciu o wzorzec osobowy Św. Kazimierza Królewicza. Został opracowany „Dekalog Szkoły Podstawowej nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza według cnót Św. Kazimierza” oraz tekst  hymnu szkoły.  Cała społeczność szkolna stara się postępować według powyższych zasad. Jednym z licznych działań jest organizowanie akcji charytatywnych mających na celu pomoc potrzebującym.

DEKALOG
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8
IM. ŚWIĘTEGO KAZIMIERZA KRÓLEWICZA
WG CNÓT ŚW. KAZIMIERZA

  1.  Szanuj drugiego człowieka. Daj dobry przykład swojemu bliźniemu.
  2. Czerp siły do dobrego życia ze źródła wiary (Kochaj Boga i bądź pobożny).
  3. Miej silną wolę i szlachetny charakter, bądź koleżeński, wrażliwy i pomagaj potrzebującym.
  4. Pamiętaj o swojej Ojczyźnie, dbaj o jej bezpieczeństwo. Wszystkie sprawy załatwiaj w oparciu o prawo do wolności, prawdy i sprawiedliwości.
  5. Ucz się dużo, ćwicz swoją pamięć, wykorzystuj zdolności jakie  otrzymałeś od Boga. Bądź  pracowity, wesoły i chętnie bierz udział w zabawach i spotkaniach towarzyskich, które będą kształtować twoją osobowość (na chwałę Bożą).
  6. Staraj się nie wywyższać, bądź uprzejmy i dąż do doskonałości.
  7. Bądź prawdziwy i autentyczny w dawaniu dobrego świadectwa
    (Przezwyciężaj wszystko, co oddala Cię od nieba, panuj nad sobą, ufaj Bogu i Kościołowi).
  8. W życiu kieruj się zawsze miłością, nie pozwól by deptano prawo  osoby ludzkiej.
  9. Przestrzegaj zasad chrześcijańskiego humanizmu, który wyznaje prymat osoby nad rzeczą, wartości duchowych nad materialnymi.
  10. Myśl  o innych dobrze, mów zawsze życzliwie, nie rób nikomu  przykrości, żyj z każdym w zgodzie. Otwieraj się na chorych, biednych i cierpiących. Chętnie śpiesz z pomocą, radą i sercem.

HYMN SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 W BIAŁYMSTOKU

1. Choć żył tak dawno
Wciąż jest dla nas nas.
Nauczyć wiele może ciągle nas.

Ref .: Niech dziś Kazimierz święty
Nasz Królewicz, nas poprowadzi,
z dróg najlepszą prostą, aż do gwiazd.
Pięknego życia tajemnicę
niechaj nam dzisiaj zdradzi,
Za rękę niechaj weźmie nas.

2. Odpowiedzialność,
troska o Ojczyznę,
szlachetne serce
to jest jego znak.

Ref .: Niech dziś Kazimierz święty… ..

3. Ze swego szkoła
Dumna jest patrona
Orędownika
Ma na każdy czas.

Ref .: Niech dziś Kazimierz święty

KALENDARIUM ŻYCIA ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA

3 października 1458 r.
Kazimierz Królewicz przychodzi na świat, na zamku krakowskim, jako drugi syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.

1467 r.
Kazimierz Królewicz przechodzi spod wychowania matki pod opiekę ojcowską. Rozpoczyna edukację, podobnie jak bracia, pod  kierunkiem Jana Długosza. Wychowawcami królewiczów byli również:  Stanisław Szydłowiecki, słynny włoski humanista - Kallimach, jak również św. Jan Kanty.

1471 r.
Kazimierz wyrusza na Węgry z zamiarem otrzymania korony. Wyprawa niestety kończy się niepowodzeniem. Jan Długosz towarzyszący Kazimierzowi nazwał królewicza: „młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego rozumu”, a z racji zaproszenia na tron węgierski zaznaczył, że doradcy królewscy najusilniej przemawiali: „aby takiego raczej dla ojczyzny ziemi zachować, niż go oddawać obcym.”

1478 r.
Kazimierza Królewicza bierze udział w sejmie w Piotrkowie. Litwini proszą o wyznaczenie wielkiego księcia dla Litwy, ale Kazimierz pozostaje obojętny na tę szansę otrzymania władzy.

1479 – 1481 r.
Królewicz przebywa z ojcem na Litwie, chroniąc ziem wschodnich przed Moskwą.

1481 r.
Król powierza Kazimierzowi rządy w Koronie. Królewicz zostaje królewskim namiestnikiem w Radomiu. Wyróżnia  się poczuciem sprawiedliwości i szczególną dbałością o bezpieczeństwo kraju.

1482 r.
Kazimierz uczestniczy w jubileuszowych uroczystościach stulecia Obrazu Jasnogórskiego. W odróżnieniu od rodziny królewskiej, uczestniczy we Mszy świętej,  stojąc na placu pośród ludu w zwykłym odzieniu pielgrzyma.
 
1483 r.
Kazimierz Królewicz wyjeżdża na Litwę. Zwolniony z obowiązków opuszcza Radom i udaje się do Wilna. Zostaje mianowany przez króla podkanclerzem. Czuje bliskość śmierci. Długo i często się modli. Przed Bożym Narodzeniem rodzina królewska udaje się do Grodna, gdzie
w zamku wspólnie spędzają ostatnie święta królewicza.

4 marca 1484r.
Kazimierz Królewicz umiera w Grodnie. Zostaje pochowany w katedrze w Wilnie.

1518 r.
Brat Kazimierza Królewicza, król Zygmunt Stary zwraca się do Rzymu z prośbą o kanonizację Kazimierza.
 
1521 r.
Kult Św. Kazimierza został zatwierdzony w 1521 r. przez papieża Leona X. Niestety  na skutek śmierci biskupa płockiego - Erazma Ciołka - dokumenty kanonizacyjne nie docierają do Polski.

1604 r.
Uroczystości kanonizacyjne w Wilnie. W dniu 12 maja biskup wileński Benedykt Wojna poświęcił przy kolegium jezuickim w Wilnie kamień węgielny pod  pierwszy kościół ku czci św. Kazimierza, jako patrona  Litwy.

Szkoła Podstawowa nr 8
im. Świętego Kazimierza Królewicza
w Białymstoku

Powrót na początek strony