PAMIĘTAMY O BOHATERACH

Listopad jest miesiącem, kiedy odwiedzamy groby bliskich, rodziny, znajomych, a także znanych i nieznanych bohaterów.
Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Św. Kazimierza Karolewicza w Białymstoku od lat opiekuje się kwaterami żołnierzy na cmentarzu farnym przy ul. Wysockiego.
Co roku, w ostatnich dniach miesiąca uczniowie wszystkich starszych klas sprzątają groby żołnierzy poległych w obronie Białegostoku w 1920r. oraz walczących we wrześniu 1939r.
Młodzież porządkuje miejsca pochowku, zagrabia liście, zapala znicze.
Ta żywa lekcją historii kształtuje postawy patriotyczne, budzi szacunek dla przeszłości i dokonań często bezimiennych bohaterów.

Uczniowie naszej szkoły opiekują się również  tablicą przy ul. Traugutta poświęconą tragicznym losom Polaków, w tym mieszkańców Podlasia deportowanych na Wschód podczas II wojny światowej. Pamiętamy o rocznicy pierwszej deportacji 10 lutego 1940 r. oraz innych datach związanych z tragicznym eksodusem tysięcy Polaków na Sybir.
Również 17 wrześniu bieżącego roku szkolnego  – w 82  rocznicę agresji sowieckiej na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej  uczniowie klasy VII  uporządkowali plac wokół pomnika przy ul. Traugutta i położyli kwiaty.