Marzec miesiącem biblioterapii

Książki mają cudowną, terapeutyczną moc. Działają uspokajająco, łagodzą napięcia, odrywają myśli od nieprzyjemnej rzeczywistości. Dlatego wykorzystuje się je w leczeniu  depresji, nerwicy, a nawet raka. Biblioterapia zakłada wykorzystanie  literatury w celu regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. Za jej twórcę uważa się Nikołaja Rubakina, rosyjskiego bibliotekarza i bibliografa, który prowadził badania poświęcone leczniczemu zastosowaniu literatury. Początki biblioterapii sięgają tak naprawdę czasów starożytnych. Nie bez przyczyny nad wejściem do biblioteki w Aleksandrii widniał napis: „Lekarstwo dla duszy”.
Biblioteka szkolna również włączyła się do obchodów miesiąca biblioterapii. Literatura  kształtuje właściwe postawy, motywuje do pracy nad sobą, daje szansę nabrania wiary w siebie, pozytywnie wpływa na stan emocjonalny człowieka. W zasobach bibliotecznych znajduje się wiele pozycji, które z powodzeniem można polecić uczniom lub wykorzystać do zajęć terapeutycznych. Jednak największym popularnością cieszą się opowieści i baśnie  prezentowane w formie teatrzyku Kamishibai. Ta forma opowieści ukazująca róże problemy  z którymi stykają się dzieci w szkole i w domu, szczególnie trafia do uczniów, a także podpowiada im sposoby na rozwiązywanie trudnych sytuacji.